Vánoční pastýřské troubení
Vánoční pastýřské troubení
     Vánoční pastýřské troubení o Štědrém večeru má v našem městě dlouhou tradici (obnoveno v roce 1993), Milevsko je jedním z mála jihočeských měst, kde se udržuje tento zvyk, který je jedním z typických znaků českých Vánoc. O jeho oblibě svědčí to, že na každé zastávce očekává koňské spřežení (veze kromě trubače také některé pohádkové postavy) velké množství diváků.
     Původně toto štědrovečerní troubení patřilo k povinnostem obecních pastýřů. Pastýřské trubky si pastýři vyráběli sami. Asi jeden a půl metru dlouhou silnější bezovou hůl rozřízli podél, vydlabali ji, obě půlky pak k sobě slepili klihem a stáhli oky drátu vzdálenými od sebe po třech centimetrech. Dolní konec trubky měl charakteristické rozšíření, do horního konce pak vsadili a upevnili kovový nátrubek. Trouby se natíraly barvou zelenou, případně stříbrnou nebo zlatou (bronzovou).
     V minulosti o Štědrém večeru po setmění od obydlí k obydlí chodila skupina čtyř pěti mužů a u každého okna, za nímž zářil osvětlený vánoční stromek, zazněla všem známá pastýřská melodie. Zatroubil jeden, po něm v jiné tónině druhý a v jiné zase třetí, u dalšího okna navazoval čtvrtý a pátý. Pastýřské trouby hlaholily Štědrým večerem. Byly to opravdu slavnostní chvíle, na které se všichni, ať malí či velcí, těšili.
čerpáno z Pamětihodností Katovic
Pohádkový les
Pohádkový les 2010
     Vycházkou, na které číhají různé pohádkové postavičky a strašidla, se děti a rodiče už tradičně loučí s prázdinama. Původně se tato akce konala v okolí lesního rybníku Pytlák, ale v posledních letech se přesunula k Vášovu mlýnu, kde se oproti Pytláku nabízí možnost občerstvení.

Pohádkový les 2010
Karel Procházka - předseda Maškarního sdružení

Počet návštěv na stránkách

TOPlist

O těchto stránkách

Účelem těchto internetových stránek, je nenechat upadnout v zapomění tradiční maškarní průvod v Milevsku, který trvá už od roku 1862.