Archív článků a příspěvků 2016 až 2020
Čarodějnice 2021
Maškarní sdružení a Dům kultury Milevsko pro Vás připravil Čarodějnickou jízdu, která povede křížem krážem po Milevsku. Vykoukněte ze svých oken a užijte si poslední dubnový den alespoň takto. Vůz s Čarodějnicemi se na svou cestu vydá v 19 hodin od Domu kultury Milevsko.
TRASA - DK Milevsko – Nádražní – Havlíčkova – Růžová (autobusové nádraží) – Riegerova – Sokolovská – M. Majerové – Sibiřská – Št. Dvořáka – Kpt. Nálepky – J. A. Komenského – Sažinova – Čs. Armády – Blechova – Kpt. Nálepky – DK Milevsko

Vít Kratochvíl
Společné setkání maškarníků 2020
Jako každý předchozí rok proběhlo společné setkání maškarníků. Krátkou fotoreportáž z této akce nám dodatečně poslal Martin Himl. Tak se můžete podívat, co se dělo před několika měsíci.
Martin Himl
Pamětní list 2020
Milevské maškary obdržely pamětní list od Ministerstva kultury, které naší tradici začlenilo v roce 2017 do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tento pamětní list byl vydán u příležitosti 10. výročí přístupu České republiky k úmluvě o zachování nemateriálního kulturního dědictví. Velice příjemné připomenutí našeho velkého úspěchu. Děkujeme všem za podporu.

Vít Kratochvíl
Dopis ministra kultury
Michal Horek
Záštita ministra kultury
Michal Horek
Mikulášká nadílka
Je pravděpodobné, že v důsledku opatření souvisejících s epidemií koronaviru budou na začátku prosince stále ještě zakázány hromadné akce. Bohužel to nejspíš bude platit i pro tradiční Mikulášskou nadílku. Maškarní sdružení se proto rozhodlo uspořádat nadílku „Drive-in“, tedy v podobě, jakou znáte z řetězců rychlého občerstvení. A jak to bude všechno probíhat? Předně je třeba se telefonicky zaregistrovat na čísle 735 759 510 (pracovní dny 7 až 15:30 hod.), a to nejpozději do středy 2. prosince. Pozor! Kapacita je omezena. Při registraci uvedete vaše kontaktní údaje, jména dětí a jejich hříchy, registrační značku dopravujícího vozidla, dohodnete čas příjezdu k Mikulášovi a také se případně domluvíte na předání balíčků pro své děti, které jim Mikuláš předá. Sám Mikuláš bude mít navíc pro děti připraveny také balíčky s drobnostmi. A kam máte přijet? Mikuláš a jeho družina budou všechny očekávat v lese Na Hajdě. Na místo přijedete vozem ve směru od hlavní silnice směr Písek. V zatáčce u první závory vás bude očekávat člen mikulášské družiny, který vám sdělí další pokyny. Od něj pojedete doprava na účelovou komunikaci vedoucí ke kruhovému objezdu „Na Cukavě“. V lese už na vás budou čekat všechny známé postavy z mikulášského průvodu, se kterými budete v kontaktu pouze z auta. Celá nadílka tak proběhne v dostatečné vzdálenosti, abychom předešli možnému šíření nákazy. Samozřejmě, že Mikuláš a jeho družina budou dodržovat všechna opatření, která budou v té době v platnosti, vůči vám imezi sebou. To očekáváme i od vás. Akce je zdarma. Těšíme se na vás!

Maškarní sdružení Milevsko
Pohádkový les 2020
Pohádkový les – tradiční zábavné odpoledne plné soutěží a odměn především pro děti. Start od koupaliště v Milevsku v Petrovické ulici, cíl ve Vášově mlýně. Časová náročnost procházky cca 120 minut, cca 20 stanovišť s pohádkovými bytostmi, trasa je značena fáborky. Vstupné: soutěžní kartička pro dítě 100,- Kč, ostatní nesoutěžní vstup zdarma. Zakoupením vstupenky v předprodeji si zajistíte rychlejší odbavení u vstupu do pohádkového lesa na milevském koupališti. Vstup je otevřen od 13 do 16 hod., v cíli na Vášově mlýně je zajištěna dětská diskotéka od 14 do 19 hod.
Pořádá: Dům kultury Milevsko a Maškarní sdružení Milevsko za podpory Města Milevska a ve spolupráci se zájmovými spolky a nadšenci z Milevska a okolí.
Vít Kratochvíl
Ateliérové snímky maškar 2020
Stejně jako v předchozích letech jsme se pokusili společně s asistentkami Janou a Evou vyfotit masky v provizorním ateliéru v prvním patře kulturního domu v Milevsku. Jak to vše dopadlo můžete posoudit sami. Celkem 100 fotek, 463 masek + 1 kameraman + 1 výběrčí + 5 psů + 2 asistentky.
Martin Pelich
Milevské maškary 2020 - fotogalerie
Postupně zde budeme zveřejňovat Vaše snímky z letošního průvodu 816 masek v Milevsku.

Martin Pelich                                 Adam Čanda                                 Zdeněk Moravec
Vladimír Vildt                                 Miroslav Viktora                                 Ondřej Chýle
Martin Himl
Žádáme všechny fotografy, kteří se o své snímky chtějí podělit i s ostatními, posílejte fotky na
e-mail: pelich.martin@volny.cz. Posílejte max. 35 Vámi vybraných fotografií, Vaše snímky zde zveřejníme a přidáme vodoznak.

Martin Pelich
Milevské maškary 2020
Děkujeme všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na 158. ročníku Milevských maškar. Děkujeme všem maskám, divákům, sponzorům a taky tomu nahoře, že nám dopřál hezké počasí. Společně jsme opravdu jedničky. Tak zase za rok.
Za výbor Milevských maškar Karel Procházka, Vít Kratochvíl, Jiří Kálal, Michal Horek, Lída Korytová, Marcela Čunátová.

- 816 masek a 5530 platících návštěvníků -

Bakusův průvod 2020
Krátká fotoreportáž z předání klíče od města maškarnímu spolku, představení maškar a ohňové show.
Martin Pelich
Milevské maškary 2020
PROGRAM

Pátek 21.2.2020
BAKUSŮV PRŮVOD

» Náměstí E. Beneše – 19:00 hod.
» převzetí nadvlády maškarního sdružení nad městem Milevskem
» Novus Origo – velkolepá ohňová show
» Kovářovská opona
» oslava získání nadvlády nad městem v restauraci U Broučka, Tankovna, Sportbar

Sobota 22.2.2020
NÁM. E. BENEŠE

09:00 zahájení jarmarku – vepřové hody
09:30 zahájení programu na pódiu - KOVAČKA – tradiční milevská dechová kapela
10:40 SILVER BAND – swingový milevský orchestr základní umělecké školy
11:15 BUBENÍCI LÍŠMANI ze spolku Líšeňáček
12:00 FUSKY DUS - rocková kapela z Milevska a Hrejkovic hrající vlastní tvorbu
13:30 POULIČNÍCI - Staropražské-jarmareční-vojenské písničky z 19. a počátku 20. století
15:30 příchod masopustního průvodu
16:00 usmrcení Bakuse, závěrečná ceremonie na podiu
16:15 ŠOUFLŠOU Mládkovsko-Šlitrovsko-Sucháčsko-Plíhalovská bandička polabských kumštýřů
Celodenní vstupné na sobotní venkovní program po celém městě 50 Kč, děti do 12 let zdarma.

DŮM KULTURY MILEVSKO

Registrace masek zúčastněných v masopustním průvodu proběhne na tradičním místě před Domem kultury Milevsko od 12:30 hodin

12:30 sraz masek
13:30 řazení průvodu
14:00 start masopustního průvodu
16:00 masopustní rej pro všechny generace, výdej občerstvení pro masky zúčastněné v průvodu
Vstup: 50 Kč, účastníci průvodu a v maskách ZDARMA
20:00 masopustní zábava s ANIČKOU SLOVÁČKOVOU, DJ Pásler
Vstup: 100 Kč, účastníci průvodu a v maskách ZDARMA

Uvedené časy jsou pouze orientační.

Moderuje: Václav Žmolík

Vít Kratochvíl
Maškarní zábava
Vít Kratochvíl
Oznámení:
Zájemci o výběr vstupného při akci Milevské maškary, která se koná v sobotu 22. února, se mohou hlásit v kanceláři DK Milevsko nebo na tel. 383 809 201.

Ludmila Korytová
Milevské maškary 2020

Milevské maškary 2020 aneb Nejsme žádné dvojky!

Město Milevsko i v letošním roce ožije maškarním ruchem. Stane se tak v magické datum 22. 2. 2020, kdy se uskuteční již 158. ročník tradičního masopustního průvodu.
Historické kořeny masopustu v Milevsku sahají až do roku 1862. Narušeny byly pouze světovými válkami, poslední přestávka byla v 60. letech minulého století. Každoročně se průvod těší z velké návštěvnosti diváků i masek, které už nedočkavě vyhlížejí den vrcholu masopustního období.
Jedná se o jedinečnou a originální akci, která v České republice nemá obdoby. A právě proto se mohou Milevské maškary právem pyšnit ze zapsání mezi nejvýznamnější lidové tradice na seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky nebo ze zapsání do České knihy rekordů s největším masopustním průvodem, který roku 2011 čítal 629 masek. Tento rekord byl v roce 2016 téměř dvojnásobně překonán, kdy komisaři pelhřimovské agentury napočítali 1248 masek v průvodu. I letos je pro návštěvníky připraven bohatý program. Již ve čtvrtek 20. února proběhne tradiční zvaní milevských maškar. Masky při něm procházejí městem a zvou obyvatele k účasti na sobotním průvodu.
V pátek 21. února od 19 hodin program odstartuje tradiční Bakusův průvod. Milevské maškarní sdružení při něm přebírá symbolickou vládu nad Milevskem od představitelů města po dobu konání masopustních oslav. V programu se objeví skupina Novus Origo se svou velkolepou ohňovou show.
Sobotní program 22. února zahájí tradiční jarmark a vepřové hody na náměstí Edvarda Beneše, kde již od dopoledních hodin bude v plném proudu také bohatý kulturní program. Diváci se mohou těšit na milevskou dechovou kapelu Kovačka, na swingový orchestr základní umělecké školy Swing Band, na bubenickou show souboru Bubeníci Líšmani, rockovou kapelu z Milevska a okolí Fusky Dus nebo na staropražské jarmareční a vojenské písničky skupiny Pouličníci. Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od Domu kultury po tradiční trase až na náměstí E. Beneše.
Po příchodu průvodu a usmrcení Bakuse program na náměstí zakončí bandička polabských kumštýřů kapela Šoflšou.
Poté se masopustní dění přesune do Domu kultury v Milevsku, kde je od 16 hodin připraven Masopustní rej pro všechny generace. Večer pak bude následovat Masopustní zábava s patronkou Milevských maškar Aničkou Slováčkovou a DJ Páslerem. Celým masopustním děním bude provázet publicista a moderátor Václav Žmolík. Podrobný časový harmonogram letošních Milevských maškar je k nahlédnutí na straně 16.

Více informací sdělí:
Mgr. Vít Kratochvíl, ředitel DK Milevsko - tel. 383 809 210, 776 338 855
Karel Procházka, předseda Maškarního sdružení - tel. 608 638 757

Další informace o tradici milevských maškar i o letošním ročníku naleznete zde:
www.milevskemaskary.cz
https://www.facebook.com/milevskemaskary/
https://www.facebook.com/events/2517742768270531/

PARKOVIŠTĚ
Centrální parkoviště při Milevských maškarách bude jako každý rok u ZVVZ Milevsko, odtud budou vypraveny svozy do centra Milevska (k poliklinice - 5 minut chůze na nám. E. Beneše), odjezd po skončení průvodu tamtéž. Svoz autobusu z parkoviště od ZVVZ k zastávce Poliklinika bude jezdit kyvadlově v době od 10:00 do 14:00 hodin a po skončení průvodu zpět od 15:30 do 17:30 hodin.

CO DĚLAT, KDYŽ CHCI DO PRŮVODU?
Stačí, když přijdete v masce v sobotu 22. února k registraci do DK Milevsko. Tím napomůžete pořadatelům se zmapováním počtu maškar v průvodu a dostanete poukázku na občerstvení po průvodu v DK Milevsko.

PŮJČOVNA MAŠKARNÍHO SDRUŽENÍ
Půjčovna maškarního sdružení zahájila opět předmasopustní provoz. Kostýmy a masky si můžete vypůjčit ve středu od 17:00 do 18:00 hodin a v sobotu vždy od 10:00 do 11:00 hodin. Masku je možné si vypůjčit i v den průvodu od 10 hodin.

Vít Kratochvíl
Bakusův průvod
Vít Kratochvíl
PF 2020
Vít Kratochvíl
Mikuláš 2019
Krátká fotoreportáž z letošního maškarního Mikuláše.
Karel Procházka
Hustopeče 2019
Pozvánka na fotogalerii Josefa Luxemburga z výjezdu maškar do Hustopečí.
Martin Pelich
Pohádkový les 2019
Vít Kratochvíl
Linec 2019
Pozvánka na fotogalerii Karla Procházky z výjezdu maškar do Lince.
Karel Procházka
Litomyšl 2019
Pozvánka na fotogalerii Josefa Luxemburga z výjezdu maškar do Litomyšle.

Pozvánka na fotogalerii Karla Procházky z výjezdu maškar do Litomyšle.
Josef Luxemburg a Karel Procházka
Čarodějnice 2019
Vít Kratochvíl
Ateliérové snímky maškar 2019
Stejně jako v předchozích letech jsem se pokusili vyfotit masky v provizorním ateléru v prvním patře kulturního domu v Milevsku. Jak to vše dopadlo můžete posoudit sami.
Martin Pelich
Maškarní průvod v Milevsku
Postupně zde budeme zveřejňovat Vaše snímky z letošního průvodu 842 masek v Milevsku.

Miroslav Viktora                                 David Faic                                 Jiří Troup
Eva Raymanová                             Martin Pelich                             Martin Himl
Žádáme všechny fotografy, kteří se o svě snímky chtějí podělit i s ostatními, posílejte fotky na
e-mail: pelich.martin@volny.cz. Posílejte max, 35 Vámi vybraných fotografií, Vaše snínky zde zveřejníme a přidáme vodoznak.

Martin Pelich
Fotoreporty z Bakusova průvodu
Martin Himl
Martin Pelich
Martin Pelich
Milevské maškary 2019
PROGRAM

Pátek 21. 2. 2020
BAKUSŮV PRŮVOD
» Náměstí E. Beneše – 19:00 hod. převzetí nadvlády maškarního sdružení nad městem Milevskem Novus Origo – velkolepá ohňová show Kovářovská opona oslava získání nadvlády nad městem v restauraci U Broučka, Tankovna, Sportbar Sobota 22. 2. 2020 NÁM. E. BENEŠE 09:00 zahájení jarmarku – vepřové hody 09:30 zahájení programu na pódiu KOVAČKA – tradiční milevská dechová kapela 10:40 SILVER BAND – swingový milevský orchestr základní umělecké školy 11:15 BUBENÍCI LÍŠMANI ze spolku Líšeňáček 12:00 FUSKY DUS - rocková kapela z Milevska a Hrejkovic hrající vlastní tvorbu 13:30 POULIČNÍCI - Staropražské-jarmareční-vojenské písničky z 19. a počátku 20. století 15:30 příchod masopustního průvodu 16:00 usmrcení Bakuse, závěrečná ceremonie na podiu 16:15 ŠOUFLŠOU Mládkovsko-Šlitrovsko-Sucháčsko-Plíhalovská bandička polabských kumštýřů Celodenní vstupné na sobotní venkovní program po celém městě 50 Kč, děti do 12 let zdarma. DŮM KULTURY MILEVSKO 12:30 sraz masek 13:30 řazení průvodu 14:00 start masopustního průvodu 16:00 masopustní rej pro všechny generace výdej občerstvení pro masky zúčastněné v průvodu Vstup: 50 Kč, účastníci průvodu a v maskách ZDARMA 20:00 masopustní zábava s ANIČKOU SLOVÁČKOVOU DJ Pásler Vstup: 100 Kč, účastníci průvodu a v maskách ZDARMA Uvedené časy jsou pouze orientační. Moderuje: Václav Žmolík

Tisková zpráva

Vít Kratochvíl
Milevské maškary 2019

PARKOVIŠTĚ

Centrální parkoviště při Milevských maškarách bude jako každý rok u ZVVZ Milevsko, odtud budou vypraveny svozy do centra Milevska (k poliklinice – 5 minut chůze na nám. E. Beneše), odjezd po skončení průvodu tamtéž. Svoz autobusu z parkoviště od ZVVZ k zastávce Poliklinika bude jezdit kyvadlově – každých 30 minut v době od 10:00 do 14:00 hodin a po skončení průvodu zpět od 15:30 do 17:00 hodin.

Vít Kratochvíl
Akce na SLEVOMATU
Michal Horek
Bakusův průvod 2019
Vít Kratochvíl
PF 2019
Poklidné prožití vánočních svátků a do nového roku 2019 hodně štěstí a zdraví přejí Milevské maškary.
Martin Pelich
Mikulášská nadílka 2018
Mikulášská nadílka s Milevskými maškarami
Milevské maškary pořádají letos mikulášskou obchůzku s nadílkou. Náš Mikuláš navštíví ty děti, jejichž rodiče si nadílku objednají. Nadílka je možná pouze ve městě Milevsku – do místních částí nestihneme bohužel zajet. Návštěva Mikuláše se uskuteční ve středu 5.12.2018 v době mezi 16. a 21. hodinou. Mikuláš s andělem, čerty a smrtkou předá dětem malý dárek-sladkost od Maškarního sdružení a samozřejmě dárky, které mu před návštěvou předají rodiče dětí. Návštěvu Mikuláše si můžete objednat v milevském infocentru (Nám. E. Beneše 6). Objednavatel oznámí adresu, věk a počet dětí a telefonický kontakt na dospělého člena rodiny. Přitom uhradí v hotovosti poplatek ve výši 200,- Kč (režijní náklady Maškarního sdružení). Předchozí rezervace (osobně, e-mailem nebo telefonicky) bez zaplacení poplatku není možná. Bohužel není možné rezervovat si návštěvu na určitý čas – Mikulášova družina se musí přesouvat po městě s co nejkratšími přechody mezi rodinami. Po ukončení rezervací vypracuje Maškarní sdružení harmonogram návštěv Mikuláše v rodinách. Odpovědný člen Maškarního sdružení poté kontaktuje objednavatele a sdělí mu čas návštěvy. Zároveň spolu dohodnou další podrobnosti (průběh návštěvy, předání dárků od rodiny apod.). Odpovědný člen Maškarního sdružení bude kontaktní osobou pro objednavatele od přihlášení až do provedení návštěvy. Kontaktní osoba za Maškarní sdružení: Karel Procházka, tel.: 608 63 87 57. Množství návštěv je z pochopitelných důvodů omezeno – po naplnění kapacity budeme nuceni případné další zájemce odmítnout.

Karel Procházka
Vánoční pastýřské troubení
Karel Procházka
Pohádkový les 2018
Fotografie z letošního pohádkového lesa nám poslal Martin Himl.

Martin Pelich
1. máj - Křenovice 2018
Fotografie ze slavného prvomájového průvodu v Křenovicích nám poslal Martin Himl a Lea Luxemburgová.

Martin Pelich
Litomyšl 2018
Pozvánka na fotogalerii z výjezdu maškar do Litomyšle.

Josef Luxemburg
Maškarní průvod v Milevsku
Postupně zde budeme zveřejňovat Vaše snímky z letošního průvodu 722 masek v Milevsku.

Miroslav Viktora                                 Vl. Charvát                                 Martina Pyšková
Martin Pyško                                 Martin Himl                                 Martin Pelich
David Faic                                 Jan Vávra                             Eva Raymanová
Petr Stříž                                   Vladimír Vildt                             Jana Podhorská
Žádáme všechny fotografy, kteří se o svě snímky chtějí podělit i s ostatními, posílejte fotky na
e-mail: pelich.martin@volny.cz. Posílejte max, 35 Vámi vybraných fotografií, Vaše snínky zde zveřejníme a přidáme vodoznak.

Martin Pelich
Milevské maškary v Münchenbuchsee
Několik fotografií od Josefa Bílka z návštěvy milevských maškar ve švýcarském městečku Münchenbuchsee.

Karel Procházka
Milevské maškary v Münchenbuchsee
Přinášíme Vám horkou aktualitu z návštěvy milevských maškar ve švýcarském městečku Münchenbuchsee.

Vít Kratochvíl
Pálení čarodějnic 2018
Karel Procházka
Bakusův průvod
V naší fotogalerii už máme snímky z Bakusova průvodu v Milevsku od Martina Pelicha a od Martina Himla.
Nejdříve se představili čerti "Krampus Vodňany a Čerti Tábor", kteří vtrhli mezi návštěvníky a pořádně je postrašili. Poté byl předán klíč od města maškarnímu sdružení a následovala olympijská štafeta od DK a zapálení olympijského ohně. Vyvrcholením večera bylo ohňové loutkové představení Divadla Kvelb. Po skončení byla zahájena oslava získání nadvlády nad městem.

Martin Pelich
Milevské maškary 2018
Letošní 156. masopustní průvod v Milevsku má moto Fandíme své patronce Karolíně Erbanové. Tato česká reprezentační rychlobruslařka je čerstvou patronkou Milevských maškar i Muzea Milevských maškar. Na olympiádě v Pchjongčangu Karolína samozřejmě nebude chybět. A protože se zahájení olympijských her téměř shoduje s vrcholem milevského masopustu, pojetí letošního průvodu se přímo nabízelo.
Tento masopust je pro Milevsko mimořádný i z dalšího důvodu. Jednadvacátého prosince loňského roku rozhodlo ministerstvo kultury o zápisu Milevských maškar do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V naší zemi jde v této oblasti ze strany státu o nejvyšší možné ocenění, které je srovnatelné se statutem národní kulturní památky u nemovitých statků. Milevské maškary se tak zařadily mezi dvaadvacet takto oceněných kulturních statků naší republiky.
Oslavy masopustu v roce 2018 budou opět třídenní.
Již ve čtvrtek 8. února proběhne tradiční zvaní milevských maškar. Masky při něm procházejí městem a zvou obyvatele k účasti na sobotním průvodu.
Na pátek 9. února od 19 hodin je připraven Bakusův průvod. Milevské maškarní sdružení při něm přebírá od představitelů města symbolickou vládu nad městem po dobu konání oslav masopustu. V programu se letos objeví olympijská štafeta od Domu kultury Milevsko po celé trase sobotního průvodu, zapálení olympijského ohně na náměstí E. Beneše a ohňové divadlo v podání Divadla Kvelb - ohňové loutkové představení, první svého druhu na světě, s hořícími loutkami - Javajkami velikosti čtyř metrů.
Sobotní program 10. února zahájí tradiční jarmark a vepřové hody na náměstí E. Beneše, kde již od dopoledních hodin bude v plném proudu také bohatý kulturní program. Diváci uvidí a uslyší milevskou dechovou kapelu Kovačka a bubenickou show v podání souboru Jumping Drums. Zahrají táborští Pouličníci, Toulavá kapela a orchestr Hrajeto. Samotný průvod pak vyjde ve 14 hodin od Domu kultury po tradiční trase až na náměstí E. Beneše. Celý průvod budou snímat kamery, které jej budou přenášet na velkoplošnou obrazovku na náměstí. Po skončení programu se akce přesune do Domu kultury v Milevsku, kde je na odpoledne připraven Masopustní rej pro všechny generace. Večer pak bude následovat Masopustní zábava s kapelou Fantom.

PROGRAM:
PÁTEK 9. 2. 2018
od 18:30 hodin - nám. E. Beneše
- Krampus Vodňany a Čerti Tábor
od 19:00 hodin –
- převzetí nadvlády maškarního sdružení nad městem
- olympijská štafeta od DK po celé trase průvodu, zapálení olympijského ohně
VZPLANUTÍ – Ohňové loutkové představení, první svého druhu na světě, s hořícími loutkami - Javajkami velikosti čtyř metrů.
- oslava získání nadvlády nad městem
SOBOTA 10. 2. 2018
nám. E. Beneše
09:00 – zahájení jarmarku na náměstí E. Beneše
09:45 – zahájení program na pódiu
10:00-10:45 – kapela KOVAČKA
11:00-11:40 – bubenická show Jumping Drums
12:00-12:45 – kapela Pouličníci
13:00-13:45 – kapela HRAJETO
14:00 – TOULAVÁ KAPELA
15:00-16:00 – příchod průvodu, usmrcení Bakuse
Po skončení průvodu TOULAVÁ KAPELA
Dům kultury Milevsko
12:30 sraz masek
13:30 řazení průvodu
14:00 start průvodu
15:30 Masopustní rej pro všechny generace
19:00 Masopustní zábava s kapelou Fantom

Uvedené časy jsou pouze orientační. Změna programu vyhrazena.

PARKOVIŠTĚ
Pro všechny co se k nám chystají přijet autem a nechtějí si komplikovat život parkováním v přilehlých ulicích, jsme opět zajistili odstavné parkoviště u fabriky ZVVZ. Odtud bude v době od 10.00 hod. do 14.00 hod. zajištěn kyvadlový svoz v 15 minutových intervalech k zastávce u polikliniky Milevsko. Zpět bude jezdit autobus ze stejného místa v čase od 15:30 hod. do 17.00 hod..

Co dělat, když chci přijít do průvodu?
Stačí, když přijdete v masce v sobotu 10. února k registraci do DK Milevsko. Tím napomůžete pořadatelům se zmapováním počtu maškar v průvodu a dostanete poukázku na občerstvení po průvodu v DK Milevsko.

PŮJČOVNA MAŠKARNÍHO SDRUŽENÍ
Půjčovna maškarního sdružení zahájila opět předmasopustní provoz. Kostýmy a masky si můžete vypůjčit ve středu od 16:00 do 17:00 hodin a v sobotu vždy od 10:00 do 11:00 hodin.
Chtěli bychom upozornit zájemce, kteří si chtějí půjčit masku pro sobotní průvod, že poslední možnost mají ve středu 7. únorta. V sobotu, v den průvodu, již půjčení masky nebude možné. Děkujeme za pochopení.

Vít Kratochvíl
Bakusův průvodů
PROGRAM:
PÁTEK 9. 2. 2018
od 18:30 hodin - nám. E. Beneše
- Krampus Vodňany a Čerti Tábor
od 19:00 hodin –
- převzetí nadvlády maškarního sdružení nad městem
- olympijská štafeta od DK po celé trase průvodu, zapálení olympijského ohně
VZPLANUTÍ – Ohňové loutkové představení, první svého druhu na světě, s hořícími loutkami - Javajkami velikosti čtyř metrů.
- oslava získání nadvlády nad městem
Michal Horek
PF 2018
Vít Kratochvíl
Vánoční pastýřské troubení
Vít Kratochvíl
Mikulášská nadílka
Podívejte se na fotografie z letošní Mikulášské nadílky od fotografa Josefa Luxemburga.

Martin Pelich
Mikulášská nadílka
Milevské maškary pořádají letos mikulášskou obchůzku s nadílkou. Náš Mikuláš navštíví ty děti, jejichž rodiče si nadílku objednají.
Nadílka je možná pouze ve městě Milevsku – do místních částí nestihneme bohužel zajet.
Návštěva Mikuláše se uskuteční v úterý 5. 12. 2017 v době mezi 16. a 21. hodinou. Mikuláš s andělem, čerty a smrtkou předá dětem malý dárek-sladkost od Maškarního sdružení a samozřejmě dárky, které mu před návštěvou předají rodiče dětí.
Návštěvu Mikuláše si můžete objednat v milevském infocentru (Nám. E. Beneše 6). Při objednávce oznámíte adresu, věk a počet dětí a telefonický kontakt na dospělého člena rodiny. Přitom uhradíte v hotovosti poplatek ve výši 200,- Kč (režijní náklady Maškarního sdružení). Předchozí rezervace (osobně, e-mailem nebo telefonicky) bez zaplacení poplatku není možná. Bohužel není možné rezervovat si návštěvu na určitý čas – Mikulášova družina se musí přesouvat po městě s co nejkratšími přechody mezi rodinami.
Po ukončení rezervací vypracujeme harmonogram návštěv Mikuláše v rodinách. Poté kontaktujeme objednavatele a sdělíme mu čas návštěvy. Zároveň spolu dohodneme další podrobnosti (průběh návštěvy, předání dárků od rodiny apod.).
Množství návštěv je z pochopitelných důvodů omezeno – po naplnění kapacity budeme bohužel nuceni případné další zájemce odmítnout.
V milevském infocentru se těšíme na vaše přihlášky!
Karel Procházka
Pohádkový les 2017
Podívejte se na fotografie z letošního pohádkového lesa od Martin Pelicha.
Dalším autorem fotografií z letošního pohádkového lesa je Martin Himl.
Martin Pelich
Patronka milevských maškar
Karel Procházka
Návštěva na Ministerstvu kultury ČR
Jan Pokorný z Muzea milevských maškar a Karel Procházka jako předseda maškarního sdružení dnes představili na Ministerstvu kultury ČR naše maškary a milevské masopustní tradice. Završilo se tak naše úsilí o to, aby milevské maškary byly zapsány na seznam movitého kulturního dědictví České republiky. Rozhodnutí příslušné komise a ministra budeme znát na podzim, ale i tak považujeme za obrovský úspěch, že jsme dostali do nejužšího výběru osmi uchazečů.

Jiří Kálal
Českomoravská unie maškarní
Několik fotografií z této akce je zde.
Karel Procházka
Červená Lhota 2017
Již druhý ročník pohádkové cesty kolem zámku Červená Lhota se bude konat 10.6.2017. Stejně jako v loňském roce akci pořádá Maškarní sdružení Milevsko ve spolupráci s Restaurantem Červená Lhota. Startuje se ve 12. hodin a děti se mohou těšit na plno pohádkových postav a jejich rodiče na příjmně prožité odpoledne.

Karel Procházka
Maškarní muzeum
Přijďte navštívit jediné maškarní muzeum v České republice.

Karel Procházka
Fotogalerie
Naše fotogalerie se rozšířila o dobové fotografie maškarní kapely. Fotografie nám zaslal J. Fleišman.

Martin Pelich
Fotogalerie z průvodu v Milevsku 2017
Martin Pelich                                     Petr Stříž                                       Karel Šácha
Josef Luxemburg                             Alena Vítková                             Dana Nováková
Hana Stinglová                             David Faic                             kapela Kontušovka
Martin Himl                             Miroslav Viktora                             Zdeněk Moravec
Ondra Chýle                          Petra Baštýřová
Žádáme všechny fotografy, kteří se o svě snímky chtějí podělit i s ostatními, posílejte fotky na
e-mail pelich.martin@volny.cz. Posílejte max, 35 Vámi vybraných fotografií, Vaše snínky zde zveřejníme a přidáme vodoznak.

Martin Pelich
Čarodějnice 2017
Karel Procházka
Maškary v Milevsku 2017 - ateliér
Děkujeme všem maskám, které se od nás nechaly vyfotit do archívu maškarního sdružení. Jako vždy, všichni přišli až na poslední chvíli. Ale snad jsme to zvládli ke spokojenosti všech.
Nafoceno 510 masek, 2 hovaďáci a realizační tým.

Oficiálně se zaregistrovalo 894 masek !!!
(V průvodu napočítáno skoro 1000 osob).
Martin Pelich
Milevské maškary na Holiday World
Pražský veletrh cestovního ruchu Holiday World 2017 navštívily také Milevské maškary. Prezentace města Milevska a Maškarního sdružení měla u většiny stánků velký úspěch. Několik fotografií nám poslala také Lea Luxemburgová.

Martin Pelich
Bakusův průvod 2017
Dvorní fotograf maškar v Milevsku Martin Himl Vám přináší fotoreportáž z Bakusova průvodu.
Martin Pelich
Bakusův průvod 2017
Vít Kratochvíl
Milevské maškary 2017
Karel Procházka
Zvací dopis na Milevské maškary 2017
Karel Procházka
Záštita místopředsedy poslanecké

sněmovny Jana Bartoška
Karel Procházka
Vánoční pastýřské troubení
Karel Procházka
Pekelná show v Milevsku
Pod tribunou pořídil několik snímků z Pelené show Vladimír Kotrba. Na jeho fotografie se zde nyní můžete podívat.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Dalším fotografem, který se účastnil Pekelné show byl David Faic. Zde uvádíme jeho fotografie.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Krátké video pořízené na Pekelné show od Studia MICHELFILMS lze shlédnout na YOU TUBE https://www.youtube.com/watch?v=lLhz0_fhuRc

Karel Procházka
Pekelná show v Milevsku
Dalším fotografem, který se účastnil Pekelné show byl Martin Himl. Zde uvádíme jeho fotografie.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Pekelné show už máme za sebou a nyní Vám přinášíme první rychlou fotoreportáž z této akce.

Martin Pelich
Zápis do seznamu lidové kultury ...
Milevské maškary byly zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje! O zápisu do tohoto Seznamu rozhoduje Rada Jihočeského kraje. Maškary se tak zařadily mezi nejvýznamnější jihočeské kulturní tradice vedle např. Mečové koledy nebo Dudácké tradice. Naše sdružení si tohoto uznání velice váží - vedení kraje tak dalo najevo, že Milevské maškary patří k nejdůležitějším lidovým kulturním počinům na jihu Čech.


Jiří Kálal
Pohádkový les 2016
Pohádkový les navštívil také předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, aby na vše dohlédl a zkontroloval. Přitom pořídil i několik zdařilých fotografií. Zde přinášíme jeho fotoreportáž.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Pohádkový les navštívil také fotograf Martin Himl. Zde přinášíme jeho fotoreportáž.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Letošní pohádkový les měl opět mezi nejmenšími velký úspěch a tak zde přinášíme několik fotografií od Martina Pelicha.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Letošní pohádkový les měl opět mezi nejmenšími velký úspěch a tak zde přinášíme několik fotografií od Martina Pelicha.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
   Zveme všechny malé i velké na 7. MILEVSKÝ POHÁDKOVÝ LES.
Karel Procházka
Maškary v Riu
   Na letošní olympiádě v Riu se představí i Milevské maškary. Sice jen v Olympijském parku Rio-Lipno na jihu Čech, ale i přesto se budou snažit prezentovat město Milevsko a maškarní sdružení v nejlepším světle.
   Milevské maškary několikrát během dne projdou celým areálem a kdo je v tlačenici zvědavců nezastihne, může navštívit infostánek Milevska.

Karel Procházka
Maškarní muzeum v Rakousku
   Muzeum karnevalu a kulturních tradic v Rakouském Knittelfeldu navštívili předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář, manažerka cestovního ruchu Miroslava Houžvičková a místostarosta Milevska Martin Třeštík.
   Muzeum bylo otevřeno v září 2011 v rámci řady tuzemských i zahraničních investic. Na výstavní ploše téměř 400 m2 můžete vidět více než 7000 kusů vystavených exponátů. Zároveň také na 4000 karnevalových předmětů z celé Evropy a z různých koutů světa. Exponáty jsou buď z osobního majetku Aloise Penze nebo trvalé půjčky nebo dary od karnevalových společností. Kostýmy a ornáty a čepice, klobouky a zejména medaile podávají působivé a živé svědectví o karnevalové sezóně a regionálních zvycích.
   Návštěva sloužila k získání námětů a inspirace pro nově budované muzeum maškar v Milevsku.

Karel Procházka
Maškary na zámku Červená Lhota
Ve dnech 11.6. a 12.6. se koná na zámku Červená Lhota dětský den. Pohádkovou cestu okolo zámku zpestří členové Maškarního sdružení. Děti se mohou těšit na piráty, Sněhurku s trpaslíky, včelky Máju s Vilíkem a taktéž se bude poslušně hlásit i ten náš český Švejk.

Karel Procházka
Muzeum v Zákupech
Předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář a místostarosta Milevska Martin Třeštík, navštívili muzeum Eduarda Helda v Zákupech. Expozice v muzeu je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda. Návštěva sloužila k získání námětů a inspirace pro nově budované muzeum maškar v Milevsku.

Karel Procházka
MM Grammy 2016
V sobotu 23.4.2016 se konalo v KD Milevsko slavnostní vyhlašování ankety MM Grammy 2016. V kategorii "Kulturní akce roku" se na prvním místě umístnilo, tak jako v předešlých dvou ročnících, Maškarní sdružení s akcí Milevské maškary 2016. Děkujeme všem, kteří nám zaslali svůj hlas a všem, kteří se na organizaci letošního průvodu masek v Milevsku podíleli a tak nám umožnili tuto krásnou a zároveň velice zavazující cenu převzít.

Karel Procházka
Maškary v tisku
Krátký článek o našem průvodu se objevil také v internetové podobě novin MF Dnes.

Martin Pelich
MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
Jak jsem to viděl já
    Půl roku příprav se vyplatilo. Máme letošní maškarní průvod za sebou a nyní mohu za všechny spokojené organizátory říci, že velice, velice povedený. Nejen, že se podařilo překonat náš starý rekord v počtu masek, ale do Milevska, na maškary, se přijelo/přišlo podívat velké (zde mohu dokonce použít slovo - obrovské) množství diváků.
    Jelikož jsme stejně jako v loňském roce fotografovali v KD maškary, které měly zájem o "ateliérové" fotky svých kostýmů a převleků, neměl jsem možnost vidět "předprůvodovou" náladu ve městě. Ale určitě byla skvělá, tak jako u nás v KD. Začínali jsme už v 9.15 ráno a postupně přicházeli zájemci o focení. Občas jsem vyhlédl z okna ven na seřadiště masek a viděl jsem jak se postupně tento prostor zaplňuje. Stejně se rychle zaplnilo i naše improvizované ateliérové pracoviště a bylo to v jednu chvíli i doslova hektické. Ale doufám, že masky nemusely dlouho čekat a vše snad šlo jak po másle.
    Když se dal průvod do pohybu, ateliér jsme bleskově sbalili a provedli rychlý přesun na druhý konec města, vstříc maškarám. Během této cesty jsem viděl, kde všude se parkovalo a jak velké množství aut stálo na krajnicích silnic. Vystoupil jsem v Sokolovské ulici a odtud na Husovo náměstí (malé náměstí) byl už kousek. To co jsem uviděl mne šokovalo, tolik diváků zde ještě nikdy nebylo. Šel jsem průvodu v ústrety na velké náměstí a i tady byla hlava na hlavě. Musím nyní poděkovat divákům za jejich poslušnost, jak stáli a čekali na pomalu jdoucí masky na chodnících a netlačili se do vozovky.
    Když dorazil průvod až na malé náměstí začala pro mne druhá fáze focení a to fotoreportáž. Až zde jsem mohl konečně vidět, jak velké množství masek letos v průvodu bylo. Kdybych měl čepici, tak bych smeknul před strůjci tohoto festivalu masek. Věřím, že stejně jako já si tento velký maškarní den užívali i všichni diváci a odcházeli domů spokojeni. Třešničkou na dortu bylo ještě překonání rekordu v počtu masek, Ale to jsem tak nějak i čekal, vzhledem k tomu jak intensivní byly přípravy na tento den. Nesmím také zapomenout poděkovat počasí, že opět na nás ukazovalo během celého dne svoji vlídnou tvář.

Tak zase za rok.

Martin Pelich
MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
Jak – kam – kde ANEB Jedete do Milevska?

     Ať už se k nám chystáte jako masky, nebo se jen chcete podívat na největší maškarní průvod v Česku, hodí se vám několik pokynů, které Vám usnadní a snad i zpříjemní pobyt v našem městě.

Parkovací možnosti v Milevsku jsou v den konání průvodu omezené. Rozhodně nedoporučujeme hledat parkování v centru města. Naopak doporučujeme využít parkoviště, která jsou vyznačena na plánku města žlutými číslicemi na červeném podkladě:

Č. 1 – v severní části města u koupaliště a kynologického cvičiště

Č. 2 – u mimoúrovňové křižovatky-sjezdu ze silnice č. 19 u parku Bažantnice (severní část města)

Č. 3 – Žižkova ulice v jihovýchodní části města (kapacita parkoviště je omezená)

Č. 4 – parkoviště u letního stadionu je určeno pouze pro autobusy! Výpravy, které mají vlastní autobus, tedy zaparkují zde.

Parkoviště u továrny ZVVZ – na přiloženém plánku není zachyceno, směřuje k němu červená šipka s nápisem (jihovýchodní okraj města). Toto parkoviště má největší kapacitu.

Hlavní body programu dne jsou tyto:
 • 9:00 zahájení jarmarku na náměstí E. Beneše (vepřové hody, pečený vůl, mnoho dalších dobrot a jiného zboží); jarmark trvá až do skončení průvodu
 • 9:30 – 14:00 program na podiu na náměstí E. Beneše
 • 12:30 sraz masek u Domu kultury
 • 13:30 řazení průvodu u Domu kultury
 • 14:00 odchod průvodu
 • po příchodu průvodu na náměstí E. Beneše (cca 15:30 - 16 hodin) usmrcení Bakuse, ukončení průvodu a závěrečná část programu na podiu (cca do 17 hodin)

  Doporučujeme přijet do Milevska včas. Skupiny masek, které přijíždějí z míst mimo Milevsko, se mohou registrovat u Domu kultury již od 9:30. Registraci provádí Karel Procházka (tel.: 608 638 757). Pokud byste se nemohli dovolat, obracejte se na Jiřího Kálala (tel.: 739 070 853). Kvůli očekávanému velkému množství masek doporučujeme registrovat se ihned po příjezdu a pak se podívat na náměstí.

  Při registraci dostanete stravenky a dozvíte se, kde a kdy si můžete občerstvení vyzvednout. Jde o občerstvení poskytované maskám v rámci jejich účasti, ale na jarmarku najdete i jiné zboží, které Vás bude přímo vybízet k ochutnání.

  Uvedeným způsobem se registrujte, pokud je vaše skupina tvořena alespoň deseti osobami. V případě menších skupin se registrujte na registračních místech před Domem kultury (registrace malých skupin a jednotlivců začíná ve 12:30).

  Na seřadiště masek se dostavte včas, s dostatečným předstihem. Respektujte prosím pokyny našich pořadatelů – průvod je dlouhý a „rozhýbat ho“ je docela náročné.

  Skupiny reprezentující nějakou obec (nebo spolek z nějaké obce) prosíme, aby si vyrobily a v průvodu nesly tabuli s názvem své obce. Tabule by se měla svým provedením co nejvíce blížit dopravní značce Obec (dopr. značka č. IS 12a). Vlajky a standarty obcí nebo spolků jsou vítány!

  Diváci mohou sledovat průvod z chodníků po celé jeho trase. Nejvíc plno bývá tradičně na náměstí E. Beneše. Pokud si stoupnete na jakékoli místo mimo toto náměstí, uvidíte pravděpodobněji průvod pohodlněji. Doporučujeme zejména ulice Havlíčkovu a Masarykovu, prostor na autobusovém nádraží a především Husovo náměstí, kde se průvod otáčí; všechny masky jsou tam velmi dobře vidět a (kupodivu!) tam bývá diváků méně.

  Těšíme se na Vaši účast. Na shledanou v Milevsku!

 • Jiří Kálal
  Ateliérové focení maškar už od 9.00 hodin
  Stejně jako v loňském roce bude před maškarním průvodem probíhat focení maškar. Poučili jsme se z chyb z roku 2015 a tak to bude tentokrát takto :
 • fotografování bude v 1.patře vstupní haly DOMU KULTURY (vstup pouze po levém schodišti)
 • zde si Vás převezmou moje asistentky/asistenti a připraví Vás na focení
 • nahlásíte jim křestní jméno a masku, kterou představujete, toť vše
 • po vyfocení budete vyvedeni zpět do přízemí po pravém schodišti
 • focení bude probíhat rychle (cca několik vteřin), aby se dostalo na všechny zájemce
 • velké pozadí umožní vyfotit i velké společné skupiny masek

 • Pomozte nám vyfotit co nejvíce masek tím, že přijdete na focení včas a se všemi kamarády. Je to pokus vytvořit památeční archív všech účastníků průvodu. Jsme připraveni.


  Martin Pelich
  VÝLET NA MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
  Pozvánka na jednodenní výlet na maškarní průvod do Milevska.
  Karel Procházka
  MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
  Na festival maškar se sjedou hosté nejen z blízkého okolí

       Pravidelní návštěvníci milevského maškarního průvodu jistě loni zaregistrovali – mezi jinými – nepřehlédnutelnou novinku: skupiny masek s tabulí podobnou dopravním značkám, které označují začátek obce. Šlo o masky, které přijely z okolních měst a vesnic. Jistě, přátelé z okolí k nám jezdí už dlouho, ale většinou se v průvodu trochu ztráceli. Vyzkoušeli jsme tedy jejich „označení“ a nazvali to nultým ročníkem Festivalu maškar v Milevsku. Osvědčilo se – a letos tedy bude mít festivalů svůj první řádný ročník. Účast přislíbila řada spolků nebo neformálních skupin nejen z okolních obcí, ale i z těch vzdálenějších. V průvodu se můžeme těšit třeba na nyní tolik populární krampusy (přijedou z Vodňan) anebo folklórní soubor Doudleban. A nejvzdálenější návštěvníci budou samozřejmě ze švýcarského Münchenbuchsee. Festivalem tak maškary překračují milevský mikroregion a rozhlížejí se po okolí. Přijďte se taky podívat!

  Jiří Kálal
  Poděkovali jsme ministru kultury za záštitu
  Starosta Milevska Ivan Radosta, místostarosta Martin Třeštík a předseda Maškarního sdružení a zároveň člen rady města Karel Procházka se setkali dne 29. ledna 2016 v Poslanecké sněmovně s ministrem kultury Danielem Hermanem, aby mu poděkovali za záštitu, kterou poskytl letošním Milevským maškarám. Ministrovi při této příležitosti předali jako upomínkový dar loutku Bakuse - symbolu našich maškar. Setkání se zúčastnil i bývalý milevský děkan Jakub Berka.
  Na snímku zleva Jakub Berka, Matrin Třeštík, Daniel Herman, Ivan Radosta, Karel Procházka.

  Karel Procházka a Jiří Kálal
  Záštita ministra kultury

  Nad připravovaným velkým maškarním průvodem v roce 2016 převzal záštitu ministr kultury Mgr. Daniel Herman.

  Vít Kratochvíl

  Počet návštěv na stránkách

  TOPlist

  O těchto stránkách

  Účelem těchto internetových stránek, je nenechat upadnout v zapomění tradiční maškarní průvod v Milevsku, který trvá už od roku 1862.