Archív článků a příspěvků 2016 a 2017
Fotogalerie
Naše fotogalerie se rozšířila o dobové fotografie maškarní kapely. Fotografie nám zaslal J. Fleišman.

Martin Pelich
Fotogalerie z průvodu v Milevsku 2017
Martin Pelich                                     Petr Stříž                                       Karel Šácha
Josef Luxemburg                             Alena Vítková                             Dana Nováková
Hana Stinglová                             David Faic                             kapela Kontušovka
Martin Himl                             Miroslav Viktora                             Zdeněk Moravec
Ondra Chýle                          Petra Baštýřová
Žádáme všechny fotografy, kteří se o svě snímky chtějí podělit i s ostatními, posílejte fotky na
e-mail pelich.martin@volny.cz. Posílejte max, 35 Vámi vybraných fotografií, Vaše snínky zde zveřejníme a přidáme vodoznak.

Martin Pelich
Čarodějnice 2017
Karel Procházka
Maškary v Milevsku 2017 - ateliér
Děkujeme všem maskám, které se od nás nechaly vyfotit do archívu maškarního sdružení. Jako vždy, všichni přišli až na poslední chvíli. Ale snad jsme to zvládli ke spokojenosti všech.
Nafoceno 510 masek, 2 hovaďáci a realizační tým.

Oficiálně se zaregistrovalo 894 masek !!!
(V průvodu napočítáno skoro 1000 osob).
Martin Pelich
Milevské maškary na Holiday World
Pražský veletrh cestovního ruchu Holiday World 2017 navštívily také Milevské maškary. Prezentace města Milevska a Maškarního sdružení měla u většiny stánků velký úspěch. Několik fotografií nám poslala také Lea Luxemburgová.

Martin Pelich
Bakusův průvod 2017
Dvorní fotograf maškar v Milevsku Martin Himl Vám přináší fotoreportáž z Bakusova průvodu.
Martin Pelich
Bakusův průvod 2017
Vít Kratochvíl
Milevské maškary 2017
Karel Procházka
Zvací dopis na Milevské maškary 2017
Karel Procházka
Záštita místopředsedy poslanecké

sněmovny Jana Bartoška
Karel Procházka
Vánoční pastýřské troubení
Karel Procházka
Pekelná show v Milevsku
Pod tribunou pořídil několik snímků z Pelené show Vladimír Kotrba. Na jeho fotografie se zde nyní můžete podívat.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Dalším fotografem, který se účastnil Pekelné show byl David Faic. Zde uvádíme jeho fotografie.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Krátké video pořízené na Pekelné show od Studia MICHELFILMS lze shlédnout na YOU TUBE https://www.youtube.com/watch?v=lLhz0_fhuRc

Karel Procházka
Pekelná show v Milevsku
Dalším fotografem, který se účastnil Pekelné show byl Martin Himl. Zde uvádíme jeho fotografie.

Martin Pelich
Pekelná show v Milevsku
Pekelné show už máme za sebou a nyní Vám přinášíme první rychlou fotoreportáž z této akce.

Martin Pelich
Zápis do seznamu lidové kultury ...
Milevské maškary byly zapsány na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihočeského kraje! O zápisu do tohoto Seznamu rozhoduje Rada Jihočeského kraje. Maškary se tak zařadily mezi nejvýznamnější jihočeské kulturní tradice vedle např. Mečové koledy nebo Dudácké tradice. Naše sdružení si tohoto uznání velice váží - vedení kraje tak dalo najevo, že Milevské maškary patří k nejdůležitějším lidovým kulturním počinům na jihu Čech.


Jiří Kálal
Pohádkový les 2016
Pohádkový les navštívil také předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, aby na vše dohlédl a zkontroloval. Přitom pořídil i několik zdařilých fotografií. Zde přinášíme jeho fotoreportáž.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Pohádkový les navštívil také fotograf Martin Himl. Zde přinášíme jeho fotoreportáž.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Letošní pohádkový les měl opět mezi nejmenšími velký úspěch a tak zde přinášíme několik fotografií od Martina Pelicha.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
Letošní pohádkový les měl opět mezi nejmenšími velký úspěch a tak zde přinášíme několik fotografií od Martina Pelicha.

Martin Pelich
Pohádkový les 2016
   Zveme všechny malé i velké na 7. MILEVSKÝ POHÁDKOVÝ LES.
Karel Procházka
Maškary v Riu
   Na letošní olympiádě v Riu se představí i Milevské maškary. Sice jen v Olympijském parku Rio-Lipno na jihu Čech, ale i přesto se budou snažit prezentovat město Milevsko a maškarní sdružení v nejlepším světle.
   Milevské maškary několikrát během dne projdou celým areálem a kdo je v tlačenici zvědavců nezastihne, může navštívit infostánek Milevska.

Karel Procházka
Maškarní muzeum v Rakousku
   Muzeum karnevalu a kulturních tradic v Rakouském Knittelfeldu navštívili předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář, manažerka cestovního ruchu Miroslava Houžvičková a místostarosta Milevska Martin Třeštík.
   Muzeum bylo otevřeno v září 2011 v rámci řady tuzemských i zahraničních investic. Na výstavní ploše téměř 400 m2 můžete vidět více než 7000 kusů vystavených exponátů. Zároveň také na 4000 karnevalových předmětů z celé Evropy a z různých koutů světa. Exponáty jsou buď z osobního majetku Aloise Penze nebo trvalé půjčky nebo dary od karnevalových společností. Kostýmy a ornáty a čepice, klobouky a zejména medaile podávají působivé a živé svědectví o karnevalové sezóně a regionálních zvycích.
   Návštěva sloužila k získání námětů a inspirace pro nově budované muzeum maškar v Milevsku.

Karel Procházka
Maškary na zámku Červená Lhota
Ve dnech 11.6. a 12.6. se koná na zámku Červená Lhota dětský den. Pohádkovou cestu okolo zámku zpestří členové Maškarního sdružení. Děti se mohou těšit na piráty, Sněhurku s trpaslíky, včelky Máju s Vilíkem a taktéž se bude poslušně hlásit i ten náš český Švejk.

Karel Procházka
Muzeum v Zákupech
Předseda Maškarního sdružení Karel Procházka, ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář a místostarosta Milevska Martin Třeštík, navštívili muzeum Eduarda Helda v Zákupech. Expozice v muzeu je jediná svého druhu v České republice a ukazuje historii výroby masopustního a karnevalového zboží v tomto městě od roku 1884. Celou touto expozicí se prolíná život zakladatele firmy na výrobu karnevalového zboží v Zákupech Eduarda Helda. Návštěva sloužila k získání námětů a inspirace pro nově budované muzeum maškar v Milevsku.

Karel Procházka
MM Grammy 2016
V sobotu 23.4.2016 se konalo v KD Milevsko slavnostní vyhlašování ankety MM Grammy 2016. V kategorii "Kulturní akce roku" se na prvním místě umístnilo, tak jako v předešlých dvou ročnících, Maškarní sdružení s akcí Milevské maškary 2016. Děkujeme všem, kteří nám zaslali svůj hlas a všem, kteří se na organizaci letošního průvodu masek v Milevsku podíleli a tak nám umožnili tuto krásnou a zároveň velice zavazující cenu převzít.

Karel Procházka
Maškary v tisku
Krátký článek o našem průvodu se objevil také v internetové podobě novin MF Dnes.

Martin Pelich
MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
Jak jsem to viděl já
    Půl roku příprav se vyplatilo. Máme letošní maškarní průvod za sebou a nyní mohu za všechny spokojené organizátory říci, že velice, velice povedený. Nejen, že se podařilo překonat náš starý rekord v počtu masek, ale do Milevska, na maškary, se přijelo/přišlo podívat velké (zde mohu dokonce použít slovo - obrovské) množství diváků.
    Jelikož jsme stejně jako v loňském roce fotografovali v KD maškary, které měly zájem o "ateliérové" fotky svých kostýmů a převleků, neměl jsem možnost vidět "předprůvodovou" náladu ve městě. Ale určitě byla skvělá, tak jako u nás v KD. Začínali jsme už v 9.15 ráno a postupně přicházeli zájemci o focení. Občas jsem vyhlédl z okna ven na seřadiště masek a viděl jsem jak se postupně tento prostor zaplňuje. Stejně se rychle zaplnilo i naše improvizované ateliérové pracoviště a bylo to v jednu chvíli i doslova hektické. Ale doufám, že masky nemusely dlouho čekat a vše snad šlo jak po másle.
    Když se dal průvod do pohybu, ateliér jsme bleskově sbalili a provedli rychlý přesun na druhý konec města, vstříc maškarám. Během této cesty jsem viděl, kde všude se parkovalo a jak velké množství aut stálo na krajnicích silnic. Vystoupil jsem v Sokolovské ulici a odtud na Husovo náměstí (malé náměstí) byl už kousek. To co jsem uviděl mne šokovalo, tolik diváků zde ještě nikdy nebylo. Šel jsem průvodu v ústrety na velké náměstí a i tady byla hlava na hlavě. Musím nyní poděkovat divákům za jejich poslušnost, jak stáli a čekali na pomalu jdoucí masky na chodnících a netlačili se do vozovky.
    Když dorazil průvod až na malé náměstí začala pro mne druhá fáze focení a to fotoreportáž. Až zde jsem mohl konečně vidět, jak velké množství masek letos v průvodu bylo. Kdybych měl čepici, tak bych smeknul před strůjci tohoto festivalu masek. Věřím, že stejně jako já si tento velký maškarní den užívali i všichni diváci a odcházeli domů spokojeni. Třešničkou na dortu bylo ještě překonání rekordu v počtu masek, Ale to jsem tak nějak i čekal, vzhledem k tomu jak intensivní byly přípravy na tento den. Nesmím také zapomenout poděkovat počasí, že opět na nás ukazovalo během celého dne svoji vlídnou tvář.

Tak zase za rok.

Martin Pelich
MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
Jak – kam – kde ANEB Jedete do Milevska?

     Ať už se k nám chystáte jako masky, nebo se jen chcete podívat na největší maškarní průvod v Česku, hodí se vám několik pokynů, které Vám usnadní a snad i zpříjemní pobyt v našem městě.

Parkovací možnosti v Milevsku jsou v den konání průvodu omezené. Rozhodně nedoporučujeme hledat parkování v centru města. Naopak doporučujeme využít parkoviště, která jsou vyznačena na plánku města žlutými číslicemi na červeném podkladě:

Č. 1 – v severní části města u koupaliště a kynologického cvičiště

Č. 2 – u mimoúrovňové křižovatky-sjezdu ze silnice č. 19 u parku Bažantnice (severní část města)

Č. 3 – Žižkova ulice v jihovýchodní části města (kapacita parkoviště je omezená)

Č. 4 – parkoviště u letního stadionu je určeno pouze pro autobusy! Výpravy, které mají vlastní autobus, tedy zaparkují zde.

Parkoviště u továrny ZVVZ – na přiloženém plánku není zachyceno, směřuje k němu červená šipka s nápisem (jihovýchodní okraj města). Toto parkoviště má největší kapacitu.

Hlavní body programu dne jsou tyto:
 • 9:00 zahájení jarmarku na náměstí E. Beneše (vepřové hody, pečený vůl, mnoho dalších dobrot a jiného zboží); jarmark trvá až do skončení průvodu
 • 9:30 – 14:00 program na podiu na náměstí E. Beneše
 • 12:30 sraz masek u Domu kultury
 • 13:30 řazení průvodu u Domu kultury
 • 14:00 odchod průvodu
 • po příchodu průvodu na náměstí E. Beneše (cca 15:30 - 16 hodin) usmrcení Bakuse, ukončení průvodu a závěrečná část programu na podiu (cca do 17 hodin)

  Doporučujeme přijet do Milevska včas. Skupiny masek, které přijíždějí z míst mimo Milevsko, se mohou registrovat u Domu kultury již od 9:30. Registraci provádí Karel Procházka (tel.: 608 638 757). Pokud byste se nemohli dovolat, obracejte se na Jiřího Kálala (tel.: 739 070 853). Kvůli očekávanému velkému množství masek doporučujeme registrovat se ihned po příjezdu a pak se podívat na náměstí.

  Při registraci dostanete stravenky a dozvíte se, kde a kdy si můžete občerstvení vyzvednout. Jde o občerstvení poskytované maskám v rámci jejich účasti, ale na jarmarku najdete i jiné zboží, které Vás bude přímo vybízet k ochutnání.

  Uvedeným způsobem se registrujte, pokud je vaše skupina tvořena alespoň deseti osobami. V případě menších skupin se registrujte na registračních místech před Domem kultury (registrace malých skupin a jednotlivců začíná ve 12:30).

  Na seřadiště masek se dostavte včas, s dostatečným předstihem. Respektujte prosím pokyny našich pořadatelů – průvod je dlouhý a „rozhýbat ho“ je docela náročné.

  Skupiny reprezentující nějakou obec (nebo spolek z nějaké obce) prosíme, aby si vyrobily a v průvodu nesly tabuli s názvem své obce. Tabule by se měla svým provedením co nejvíce blížit dopravní značce Obec (dopr. značka č. IS 12a). Vlajky a standarty obcí nebo spolků jsou vítány!

  Diváci mohou sledovat průvod z chodníků po celé jeho trase. Nejvíc plno bývá tradičně na náměstí E. Beneše. Pokud si stoupnete na jakékoli místo mimo toto náměstí, uvidíte pravděpodobněji průvod pohodlněji. Doporučujeme zejména ulice Havlíčkovu a Masarykovu, prostor na autobusovém nádraží a především Husovo náměstí, kde se průvod otáčí; všechny masky jsou tam velmi dobře vidět a (kupodivu!) tam bývá diváků méně.

  Těšíme se na Vaši účast. Na shledanou v Milevsku!

 • Jiří Kálal
  Ateliérové focení maškar už od 9.00 hodin
  Stejně jako v loňském roce bude před maškarním průvodem probíhat focení maškar. Poučili jsme se z chyb z roku 2015 a tak to bude tentokrát takto :
 • fotografování bude v 1.patře vstupní haly DOMU KULTURY (vstup pouze po levém schodišti)
 • zde si Vás převezmou moje asistentky/asistenti a připraví Vás na focení
 • nahlásíte jim křestní jméno a masku, kterou představujete, toť vše
 • po vyfocení budete vyvedeni zpět do přízemí po pravém schodišti
 • focení bude probíhat rychle (cca několik vteřin), aby se dostalo na všechny zájemce
 • velké pozadí umožní vyfotit i velké společné skupiny masek

 • Pomozte nám vyfotit co nejvíce masek tím, že přijdete na focení včas a se všemi kamarády. Je to pokus vytvořit památeční archív všech účastníků průvodu. Jsme připraveni.


  Martin Pelich
  VÝLET NA MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
  Pozvánka na jednodenní výlet na maškarní průvod do Milevska.
  Karel Procházka
  MILEVSKÉ MAŠKARY 2016
  Na festival maškar se sjedou hosté nejen z blízkého okolí

       Pravidelní návštěvníci milevského maškarního průvodu jistě loni zaregistrovali – mezi jinými – nepřehlédnutelnou novinku: skupiny masek s tabulí podobnou dopravním značkám, které označují začátek obce. Šlo o masky, které přijely z okolních měst a vesnic. Jistě, přátelé z okolí k nám jezdí už dlouho, ale většinou se v průvodu trochu ztráceli. Vyzkoušeli jsme tedy jejich „označení“ a nazvali to nultým ročníkem Festivalu maškar v Milevsku. Osvědčilo se – a letos tedy bude mít festivalů svůj první řádný ročník. Účast přislíbila řada spolků nebo neformálních skupin nejen z okolních obcí, ale i z těch vzdálenějších. V průvodu se můžeme těšit třeba na nyní tolik populární krampusy (přijedou z Vodňan) anebo folklórní soubor Doudleban. A nejvzdálenější návštěvníci budou samozřejmě ze švýcarského Münchenbuchsee. Festivalem tak maškary překračují milevský mikroregion a rozhlížejí se po okolí. Přijďte se taky podívat!

  Jiří Kálal
  Poděkovali jsme ministru kultury za záštitu
  Starosta Milevska Ivan Radosta, místostarosta Martin Třeštík a předseda Maškarního sdružení a zároveň člen rady města Karel Procházka se setkali dne 29. ledna 2016 v Poslanecké sněmovně s ministrem kultury Danielem Hermanem, aby mu poděkovali za záštitu, kterou poskytl letošním Milevským maškarám. Ministrovi při této příležitosti předali jako upomínkový dar loutku Bakuse - symbolu našich maškar. Setkání se zúčastnil i bývalý milevský děkan Jakub Berka.
  Na snímku zleva Jakub Berka, Matrin Třeštík, Daniel Herman, Ivan Radosta, Karel Procházka.

  Karel Procházka a Jiří Kálal
  Záštita ministra kultury

  Nad připravovaným velkým maškarním průvodem v roce 2016 převzal záštitu ministr kultury Mgr. Daniel Herman.

  Vít Kratochvíl

  Počet návštěv na stránkách

  TOPlist

  O těchto stránkách

  Účelem těchto internetových stránek, je nenechat upadnout v zapomění tradiční maškarní průvod v Milevsku, který trvá už od roku 1862.