Písecký deník o plánech našeho sdružení:
Maškarám chtějí otevřít muzeum. První v České republice.

Milevsko - Prostory po spořitelně v budově na náměstí E. Beneše by mohly mít nové využití.

Je to akce, na kterou je Milevsko pyšné. Každoročně díky ní přijíždějí do Milevska tisíce lidí. Proslulé milevské maškary by do města mohly lákat turisty a návštěvníky nejen při samotném velkolepém průvodu, ale i  po zbytek roku. V prvním patře budovy spořitelny na náměstí E. Beneše by totiž mohlo vzniknout muzeum maškar.

Autorem myšlenky je předseda Maškarního sdružení Milevsko a radní Karel Procházka. „Maškary k Milevsku patří a město velmi zviditelňují. Nikde jinde v České republice nemají maškary takovou tradici a velikost jako u nás. Navíc nikde muzeum maškar není," řekl.

Vize je podle místostarosty Martina Třeštíka ta, že by se nejednalo o tradiční „nehybné" muzeum. „Ale o  takové, kdy se budou moci zájemci vyfotit v masce nebo vidět novodobé filmové záznamy," vysvětlil Martin Třeštík.

Dodal, že cesta k uskutečnění je dlouhá, ale čistě teoreticky by se s tím mohlo začít už nyní. Prostory, které mají téměř 170 metrů čtverečních, nevyžadují velké zásahy. Také sem vede výtah.

I podle starosty Ivana Radosty by si maškary své muzeum zasloužily. „Jsou výjimečné. Říkali jsme si, zda je neposunout dál. Zdá se nám škoda, že se maškary tak dlouho chystají a za jedno odpoledne to uplyne," konstatoval starosta.

Prostory po spořitelně, kde se ještě nachází kóje pro zákazníky, se Milevsku dlouhodobě nedaří obsadit. Další pokus činí rada města nyní. Nezájem firem a dalších institucí přivedl radní k otázce zabývat se využitím prostor. Muzeum maškar jim přijde jako vhodné řešení.

Autor textu: Klára Černá
Písecký deník o přípravě maškar:
V Milevsku chtějí překonat vlastní rekord.
Maškary budou „Malý Ryjo de Žanéro“

Milevsko - Maškary se v Milevsku uskuteční v sobotu 6. února, přípravy na jejich organizaci začaly už před dvěma měsíci.

Každý týden se organizátoři maškar setkávají a připravují program. Na snímku zleva jsou místopředseda Maškarního sdružení Milevsko Jiří Kálal, předseda Karel Procházka a jednatel Vít Kratochvíl. Autor: Deník

Může se to zdát jako ještě dlouhá doba. Proslulé a vyhlášené maškary se v Milevsku uskuteční až v sobotu 6. února 2016, ale přípravy na ně začaly už před dvěma měsíci. Organizátoři z maškarního sdružení a domu kultury hlásí velký cíl – překonání vlastního rekordu v počtu masek z roku 2011. Tehdy jich do průvodu vyrazilo, jak spočítali komisaři z Agentury Dobrý den, 629.

Předseda Maškarního sdružení Milevsko Karel Procházka vysvětluje, že oslovují potenciální účastníky. Oproti minulému ročníku nachystali změny. „Tehdy jsme odeslali e-maily na obce, kde se maškary konají. Někde to ale zapadlo, jinde to nepředali dál. Nyní jsem si na internetu našel řadu měst a obcí, kde se něco děje, a telefonoval jsem na obecní úřad, aby mi dali kontakt na ty, kteří akce pořádají. Už jsem obvolal asi čtyřiadvacet nových obcí, které by mohly přijet," říká Karel Procházka.

Jedná se o nadšence z různých koutů republiky. „Reakce byly dobré. Mám z toho možná i trochu strach, kdyby se jenom polovička chytila, tak se sem ani nevejdeme," podotýká.

Kolik očekávají pořadatelé masek, ale prozrazovat nechtějí, byť jistou představu mají. Místopředseda maškarního sdružení Jiří Kálal připomíná, že se na počtu lidí může odrazit řada faktorů, především počasí. „Máme tajnou metu, ale číslo neuvádíme nikde," konstatuje.

Málokdo si asi dokáže představit, co příprava takové akce obnáší. První zásadní věc je podle Jiřího Kálala mít nápad. „Když se vymyslí, tak už s tím není žádná další práce, než ho převézt do reklamy a billboardů, a to už dělají profesionálové," vysvětluje. A jaký je nápad nejbližších maškar? To prozrazuje podtitul, který je „Malý Ryjo de Žanéro".

Další zásadní věcí je zajistit techniku. Na to je dům kultury. „Je to profesionální pracoviště a může leccos udělat. Potřebujeme zajistit televizi, velkoplošnou obrazovku i postavit stage," jmenuje nutnosti Jiří Kálal.

Ředitel domu kultury Vít Kratochvíl, který je jednatelem maškarního sdružení, zdůrazňuje, že dům kultury není schopný sám akci připravit. „My jsme schopni ji zvládnout možná organizačně a technicky, ale davy lidí a veškeré kulisy a potřeby, které jsou k průvodu nutné, bychom nebyli schopní dát dohromady," říká Vít Kratochvíl. „Myslím, že spolupráce je oboustranně úspěšná. Nasvědčují tomu i davy návštěvníků, kteří každoročně přijíždějí," pochvaluje si.

Únorové maškary budou mít i mezinárodní charakter. Přijet by měli zástupci ze švýcarského partnerského města Münchenbuchsee, jehož maškarní spolek slaví výročí, stejně tak masopustní kapela.

Motto milevských maškar „Malý Ryjo de Žanéro", kdy z plakátu vystupuje brazilská tanečnice stojící na milevském náměstí, považují organizátoři za vhodné. „Je to téma pro rekord svým způsobem ideální, protože se tam vejde všechno. I když určitě počítáme s tím, že přijedou tanečníci samby, zrovna my tančit nebudeme, ale určitě někdo jiný ano," říká s úsměvem Jiří Kálal.

K tradici maškarního sdružení patří také podpora masopustů v dalších místech v regionu. Milevští se poprvé chystají do Protivína, kde bude masopust 16. ledna na téma středověk. „Všude – Protivínem počínaje a ve Stádlci konče – výprava od nás bude," říká místopředseda maškarního sdružení. Karel Procházka doplňuje, že se termín píseckých a sepekovských maškar kryl, Sepekov tedy termín posunul o týden a tím pádem i Stádlec. Obci se tak navzájem snaží vyjít vstříc.

Organizátoři vítají všechny masky. Kostýmy nehrají roli. „Dneska můžete maškarní kostým koupit, i my to děláme. Pořád si myslíme, že se jedná o tradici lidové zábavy, a je fajn, když si někdo vyrobí něco svého. Jsme rádi, že tu jsou skupiny jako černoši nebo tanečníci z EFK, kteří mají svoje kostýmy. Líbí se nám, že charakter lidové zábavy pořád zůstává v tom smyslu, že si vezmu masku a jdu do průvodu. V dnešní době zábav ve virtuálním světě je to úžasná věc," hodnotí Jiří Kálal.

Karel Procházka zase oceňuje, že chodí stále více dětí. Jedná se o zábavu pro celou rodinu.

Autor textu: Klára Černá
Co o nás píší v časopise Překvapení
Karel Procházka
Co o nás píší v týdeníku 5 plus 2
Karel Procházka
Co o nás píší v Milevských novinách
Karel Procházka
Co o nás píší v časopise Claudia
Karel Procházka

Počet návštěv na stránkách

TOPlist

O těchto stránkách

Účelem těchto internetových stránek, je nenechat upadnout v zapomění tradiční maškarní průvod v Milevsku, který trvá už od roku 1862.