Historie maškar 1990 - 2016
     V roce 1992 čtrnáct dní před masopustem v Milevsku vydala česká televize film : "Předválečných maškar v Milevsku", jako samostatný pořad. Byla to reklama ke stotřicátému výročí těchto maškar, kterou viděla celá republika. Po čtrnácté hodině vyšel průvod ulicemi města a skončil na náměstí za krásného počasí (+ 15 C).
     Milevské noviny dne 5.2.1993 na titulní straně oznamovaly, že masopust letos bude bez maškar. Už dávno nebylo Milevsko tak blízko tomu, že milevské maškary do ulic nevyjdou. Maškarní sdružení odvolalo konání tradiční maškarní merendy. lidé ochotní udělat pro sousedy trochu legrace, se scvrkli na nepatrnou skupinku, neměl kdo by vybíral vstupné. Nakonec se ale v maškarním sdružení rozhodli, že tedy ještě jednou pokud se situace nezlepší - tak naposledy. Po delší době se i sponzor našel, průvod a maškarní merenda byly zajištěny i v tomto roce.
     V roce 1994 se bohužel stalo, že jeden "podařený" výběrčí nejprve tvrdil, že byl okraden o kasu a posléze se přiznal, že tržbu propil a utratil. Tento případ měl dohru u městské pořádkové komise. Jinak byl maškarní průvod pestrý a bohatý a také diváků se sešlo velké množství.
     Masopustní úterý bylo v roce 1997 11.února a 12.února středou Popeleční. Právě v tomto termínu je tato tradice přesně stanovena. V Milevsko tomu bylo letos jinak. Konec masopustu oslavovaný maškarním průvodem, merendou a dalším veselím, byl o pár dnů později, když jinde už měli půst. Zpoždění určitě nenarušila stávka železničářů, tedy to že v předcházejícím týdnu nejezdily vlaky, kdy měly být v sobotu 8.února maškary. Ale tím, že maškary měly termín 8.února a maškarní merenda 15.února, to byl tento nedostatek. A další činnost maškarního sdružení letos ovlivnila neshoda uvnitř spolku. To se také projevilo na celém maškarním průvodu, který byl jedním z nejslabších.
     V čele průvodu v roce 2005 funěl obávaný drak, který je jinak ukrytý v Bažantnici. Alespoň podle pamětníků. Kromě tradičních masek jako jsou "bába s nůší", "Bakus" nebo "holiči", se v tomto průvodu objevily i nové tváře. Zatímco v minulosti bývalo pořádání maškar pro účinkující zvláštním vyznamenáním a bylo vyhrazeno jen pro místní občany,v posledních letech při průvodu hojně vypomáhají Maškarnímu sdružení i další obce. Pořadatelé akce si neumí představit, že by zvládli uspořádat maškary jen díky místním. Masopustní období s sebou přináší i neřesti v podobě pití a mastných dobrot, ale během průvodu místo stánků s vůní klobásy nebo dobrého horkého pití, se promrzlí návštěvníci mohli zahřát leda poskakováním na neodklizeném sněhu z náměstí. Rovněž průvod neobešel ani náměstí, ale otáčel se u Pramenky stále dokola.
     V roce 2009 se celé město těšilo jaký masopust zorganizuje na zakázku od radnice najatá agentura. Možná bychom se se spoustou dalších lidí shodli. Zoufalý. Tradice milevských maškar skomírá. Na začátek průvodu letos čekalo pár desítek lidí, kolem nichž prošlo pár desítek masek. Nikde žádné ozdobené vozy, ani památka po drakovi, mlýnu co přemílal baby na mladé, kapela šla pěšky a Bakus musel také. Jak diváci konstatovali, nějak z toho pohubnul.
     Rok se sešel s rokem a všechno bylo o následujících maškarách jinak - naštěstí. Pod novým vedením Maškarního sdružení, se podařilo do průvodu navrátit alegorické vozy a velká účast masek - na 260. Navzdory prasečí chřipce, milevské maškary vstaly téměř z mrtvých. Jestli se definitivně uzdravily a stav jim vydrží, to se uvidí v dalších létech.
     I následující rok nemohl nikoho zklamat a všichni účastníci maškarního průvodu, ale i diváci vytvořili krásnou atmosféru, ke které se přidalo i příznivé počasí. Cíl jaký si vedení Maškarního sdružení předsevzalo se bohatě naplnil a účast 629 masek v průvodu byl unikát, který se už asi těžko někdy dokáže překonat.
     Dle záznamů v kronice měly milevské maškary v těchto letech tento ráz :
1990 - Maškary jaké nemohly být (leták)
1991 - Velká menší privatizace (leták)
1992 - Stotřicet let milevských maškar (leták) (leták)
1993 - První české maškary v Milevsku (leták)
1994 - Milevské maškary od pravěku k demokracii (leták)
1995 - Milevské maškary s televizí "Nova"
1996 - Jaký název máme zvolit prostě jenom přijĎte volit a "maškarní kometa" (leták) (leták)
1997 - Stotřicetpět maškarních let (leták) (leták)
1998 - I my na - to jedeme
1999 - Maškarní cesta časem a neb než se zlomí století (leták) (leták) (leták)
2000 - Milevské maškary (leták)
2001 - Maškarní předpověď pro dalších tisíc let (leták)
2002 - Maškarolympiáda (leták)
2003 - S maškarami do Evropy, kdo je pro a kdo je proti (leták) (leták)
2004 - Někdy je to na draka (leták)
2005 - Super - maškar - stár
2006 - Big machr. Milevské maškarní reality show (leták)
2007 - Hrátky s Bakusem
2008 - Budeme si mít kde hrát, když o hrad chtějí se rvát (leták)
2009 - Krize sem, krize tam! Pojďte radši k maškarám!
2010 - Milevské maškary se uzdravily (leták)
2011 - Milevské maškary míří do České knihy rekordů (leták) (leták)
2012 - Loni rekordní, letos jubilejní (leták)
2013 - Milevské maškary tančí s fantomem (leták)
2014 - Město slaví výročí, maškary to roztočí (leták) (leták)
2015 - Při tom svatém Valentýnu, zažijeme velkou psinu (leták) (leták)
2016 - Malý Ryjo De Žanéro (leták) (leták)
2017 - Maškary den velký mají, muzeum své otvírají (leták) (leták)
2018 - Fandíme své patronce Karolíně Erbanové (leták) (leták)
2019 - Ať to každý předem ví, budou zase mezinárodní (leták) (leták)

čerpáno z kroniky "Maškar v Milevsku" - autor textu Jaroslav Devera

Počet návštěv na stránkách

TOPlist

O těchto stránkách

Účelem těchto internetových stránek, je nenechat upadnout v zapomění tradiční maškarní průvod v Milevsku, který trvá už od roku 1862.